Download Membership Card Generate Membership Card
Searching...
YY/YY PPA MEMBERSHIP CARD
Firstname Surname
Membership No. 0000
EMERGENCY CONTACT
Firstname | 000 000 0000
test
 

Teams confirmed for Tour of South Africa

Teams confirmed for Tour of South Africa

Twenty teams have confirmed their participation of the Cell C Tour of South Africa. The final list of starters comprises 120 riders, 20 teams, made up of 14 International and six local teams.

“Although all the teams have confirmed and booked their spots, we are awaiting the final starting list.  We are very excited at how its all coming together and the support from the municipalities, tourism authorities and public so far has been fantastic”  said Barry Mocke, CEO Cycling South Africa

Some of the teams will arrive in the country from as early as the 13th February to acclimatise and enjoy a few days of rest whilst preparing for the whoosh of excitement the Cell C Tour of South Africa brings with it.

The inaugural tour will commence on the 19th February at Menlyn Park Shopping Centre with a team presentation at approximately 9am after which riders will make their way to the start line for the first stage.

Start list

Team Willems Accent Team Type 1

1 Jaco Venter (RSA)                                                       7 Fabio Calabria (Aus)
2 Kevin Van Melsen                                                        8 Willian Dugan (USA)
3 Sven Van Den Houte                                                   9 Joseph Eldridge (USA)
4 Gregory Habeaux                                                        10 Alexey Schmidt (Rus)
5 Jean-Pierre Drucker                                                    11 Andrew Stewart (USA)
6 Thomas Degand                                                           12 Maarten Verschoor (Ned)

Europcar CCC Polstat
13 Giovanni Bernaudeau (Fra)                                    19 Jacek Morajko
14 Anthony Charteau (Fra)                                           20 Andre Schulze
15 Yohann Gene (Fra)                                                    21 Marek Rutkiewicz
16 Christophe Kern (Fra)                                                22 Tomek Marczynski
17 Perrig Quemeneur (Fra)                                           23 Mateusz Taciak
18 Kevin Reza (Fra)                                                          24 Tomasz Kiendys

Rapha Condor Sharp Russia National Team
25 Dan Craven (Nam)                                                    31 Alexey Markov (Rus)
26 Ben Greenwood (GBR)                                             32 Alexander Serov (Rus)
27 Jonathan Tiernan-Locke (GBR))                              33 Ivan Kovaliev (Rus)
28 Kristian House (GBR)                                                   34 Evgeniy Kovaliev (Rus)
29 Graham Briggs (GBR)                                                35 Alexander Khatuntsev (Rus)
30 Zakkari Dempster (Aus)                                             36 Victor Schmalko (Rus)

Team Burgos 2016 Team Nippo
37 Chris Jennings                                                             43 Bernardo Riccio (ITA)
38 Jacques Janse van Rensburg                                 44 Masaaki Kikuchi (Jpn)
39 Diego Gellego Arnaiz                                                45 Ryohei Komori (Jpn)
40 Luis Mas Bonet                                                          46 Junya Sano (Jpn)
41 Oscar Grau Jorga                                                      47 Davide Torosantucci (Ita)
42 Francisco Manuel Anton Marin                               48 Frusto Henry (ITA)

UCI African Team MTN Qhubeka
49 Daniel Teclehaimonot Girmazion                            55 Reinhardt Janse van Rensburg
50 Natnael Berhene Teweldemedhin                         56 Brad porgieter
51 Misnga Okbatsion                                                      57 Daryl Impey
52 Kebede Estifanos Gebresilassie                               58 Dennis van Niekerk
53 Solomon Bitew Shiferaw                                           59 Arran Brown
54 Tsagabu Gebremaryam Grmay                              60 Christof van Heerden

Team Bonitas                                                                   Toyota CSA
61 Malcolm Lange (RSA)                                                67 Nicholas White
62 Neil MacDonald (RSA)                                               68 Johann van Zyl
63 Waylon Woolcock (RSA)                                           69 Christiaan Kriek
64 Hanco Kachelhoffer (RSA)                                       70 Louis Meintjies
65 Johann Rabie (RSA)                                                   71 Stefan Ihlenfeldt
66 Luthando Kaka (RSA                                                  72 JC Nel

Raiko Aragon 18                                                             360Life
73 Mathias Belka                                                             79 David George
74 Arne Hassink                                                                80 Kevin Evans
75 David Brown                                                               81 Jay Thomson
76 Jan Oelerich                                                               82  Shaun Nick Bester
77 Abdel Hannachi                                                         83  Paul van Zweel
78 Jan Deutshman                                                          84 Rene Haselbacher

Team Ruiter Dakkapellen                                   Team Differdange-Magic-Sportfood (CCD)
84 Leon Burger                                                                  90 Nico Schneider
85 Gijs Strating                                                                  91 Frank Dressler
86 Jos Pronk                                                                      92 Stefan Cohden
87 Berden de Vries                                                          93 Renco Broers
88 Sierd Steigenga                                                          94 Rudy Lesschaeve
89 Wouter Haan                                                               95 Alex Neenhorst

Czech Republic                                                             Morocco
96   Martin Blaha                                                              102 Adil Velloul
97   Martin Hacecky                                                        103 Mouhssine Lahsaini
98   Vojtech Hackeky                                                     104 Abdelati Saadoune
99   Jiri Hochmann                                                           105 Tarik Chaoufi
100 Milan Kadlec                                                             106 Soufiane Haddi
101 Jan Dostal                                                                  107 Lahoon Saber

Tasol GT                                                                             DCM
108 Carl Pasio                                                                   114 Ian McLeod
109 James Perry                                                               115 Jeremy Maartens
110 Richard Baxter                                                          116 Pieter Seyffert
111 David Maree                                                             117 Herman Fouche
112 Clint Hendriks                                                            118 Rehynard Butler
113 Jean Spies                                                                 119 Clinton Burrows

The route for The Cell C Tour of South Africa has been revised and finalised and will now pass through the following areas:

Stage 1

Saturday 19 February: 167km – Menlyn to Montecasino – The first race day will start in Menlyn, passing the Union Buildings before heading north and turning west behind the Magaliesberg ridges west of Pretoria. The race travels west through the tunnel at Hartebeespoort Dam to the Cradle of Humankind passing Maropeng before heading to the Fourways area for the finish on Witkoppen.

Stage 2

Sunday 20 February: 156km – Montecasino to Montecasino – a circuit route incorporating Soweto, Soccer City, Sandton and the Johannesburg CBD.

Stage 3

Tuesday 22 February: 173km – Nelson Mandela Bay to Summer Strand– Starting at the Nelson Mandela Bay Stadium, stage 3 heads towards the Addo Elephant National Park where one is sure to catch a few glimpses of wildlife (it is home to the Big Seven). From there the race returns to Port Elizabeth, where the route takes an interesting turn, with a city circuit, before finishing in Summer Strand on the beach front.

Stage 4

Wednesday 23 February: 153km – Bloukrans Bridge to George – Stage 4 starts on the famous Bloukrans Bridge where many bungi jump enthusiasts are sure to be found. We head from there to Natures Valley and out on the climb towards the N2. Then on to Plettenberg Bay where we include a local loop before another climb out and back on the N2 passing through Knysna. At Wilderness the race leaves the N2 and heads over 3 passes of narrow twisty roads before finishing in George.

Stage 5

Thursday 24 February: 175km – Oudtshoorn to Barrydale – The stage starts in Oudtshoorn and heads on to the famous Route 62 passing Calitzdorp and Ladismith with the finish in, Barrydale.

Stage 6

Friday 25 February: 140km – Hermanus to Helshoogte pass- The penultimate stage starts in Hermanus and winds its way through Gordens Bay over Sir Lowry’s Pass into Grabouw, to Threewaterskloof Dam and up Franschhoek pass. A speedy descent follows. After passing through Franschhoek the race will head over Helshoogte Pass.

Stage 7

Saturday 26 February: 100km – Paarl to Paarl – Cycling through South Africa’s 3rd oldest town, cyclists will enjoy scenic views and historic buildings.  A 10km circuit stage which will pass through the main streets of Paarl and Klein-Drakenstein, finishing in Market Street.